Projekt UE
Tytuł projektu:
„Autonomiczny i uczący się system rehabilitacyjny z wsparciem AI i Ramieniem Robotycznym Cobota dla Kompleksowej Terapii Kończyn”.
Cel projektu:
Przedmiotem projektu jest wytworzenie autonomicznego i uczącego się systemu rehabilitacyjnego ze wsparciem sztucznej inteligencji zintegrowanego z robotycznym ramieniem Cobota.
Grupy docelowe:
Projekt skierowany jest do podmiotów lub firm świadczących usługi rehabilitacyjne, takich jak szpitale i kliniki rehabilitacyjne, ośrodki opieki długoterminowej, centrów rehabilitacji sportowej, prywatnych gabinetów fizjoterapeutycznych, instytucji edukacyjnych i badawczych oraz organizacji rządowych lub non-profit. Wykorzystanie robota rehabilitacyjnego bezpośrednio wpłynie na poprawę funkcji motorycznych i zwiększenie samodzielności osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności fizycznej, a także osób po urazach kończyn oraz osób starszych z ograniczeniami ruchowymi wynikającymi z wieku.
Działania, które będą realizowane w ramach projektu:
Przeprowadzone zostaną następujące prace B+R:
- Na etapie badań przemysłowych - opracowanie konstrukcji mechanicznej i elektrycznej symulatora w oparciu o ramion robotycznych umożliwiających symulowanie ruchów rehabilitacyjnych z zakresu rehabilitacji kończyn górnych i dolnych oraz opracowanie inteligentnych algorytmów do personalizowanej rehabilitacji.
- Na etapie prac rozwojowych - opracowanie modułu sterującego i projektowanie interfejsu użytkownika dla systemu rehabilitacyjnego - gotowy do certyfikacji, przetestowany system rehabilitacyjny.
Końcowe rezultaty projektu mają na celu:
- Zwiększenie automatyzacji i cyfryzacji branży medycznej, w tym branży rehabilitacyjnej, co stanowi odpowiedź na kluczowe problemy społeczne i gospodarcze: starzejące się społeczeństwo oraz wysokie koszy opieki zdrowotnej.
- Zwiększenie dostępności usług rehabilitacyjnych poprzez wsparcie osób na terenach z mniejszą dostępnością wykwalifikowanego personelu, zmniejszenie barier finansowych kompleksowego wsparcia rehabilitacyjnego, całodobowej dostępności oraz ciągłości opieki.
- Zwiększenie efektywności usług rehabilitacyjnych poprzez gromadzenie danych i ich wykorzystanie celem efektywniejszego i lepiej dopasowanego do potrzeb pacjenta procesu rehabilitacji.
Wartość projektu (całkowity koszt projektu): 2 826 585,74 PLN
Wysokość wkładu Funduszy Europejskich: 1 741 600,30 PLN